یک لرن مرجع تخخصی وبلاگ نویسان
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


اسوس هر سال در نمایشگاه Computex با ارائه فناوری های نوین نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. یکی از طرح های مفهومی Asus در نمایشگاه Computex امسال، مادربرد Danshui است که قرار است دارای دو تراشه X58 با سوکت 1366و X79 با سوکت 2011 باشد. اگر از مشکلات فنی استفاده از دو تراشه با سوکت مختلف در یک مادربرد صرف نظر کنیم ایده بکار رفته در این مادربرد بسیار جذاب است. اگر این مادربرد در آینده ساخته شود شما می توانید کامپیوتر خود را آپگرید کنید بدون اینکه CPU و مادربرد قبلی خود را دور بیاندازید.

در حال حاضر با تغییر نسل پردازنده ها سوکت آنها نیز تغییر می کند و کاربر اگر تمایل به آپگرید داشت باشد مجبور است مادربرد خود را نیز تعویض کند. اما ایده ایی که پشت طرح مفهومی Asus وجود دارد این است که با بکار گیری دو تراشه و دو سوکت مختلف در یک مادربرد کاربر زمان آپگرید می تواند یک پردازنده جدید را در کنار پردازنده قبلی خود داشته باشد و مجبور نیست که CPU قبلی خود را کنار بگذارد و یک مادربرد جدید خریداری کند. از طرفی توان پردازنده جدید به توان پردازنده قبلی اضافه می شود و در این حالت بازده سیستم نیز افزایش چشم گیری خواهد داشت.

اما اگر از نظر فنی این طرح را بررسی کنیم در حال حاضر تراشه اصلی مادربردها طوری طراحی نمی شوند که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. حتی تراشه های یکسان و از یک خانواده نیز نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند این قضیه در مورد تراشه با سوکت های مختلف غیرممکن تر به نظر می رسد. دو تراشه مختلف مادربرد، حافظه های RAM جداگانه نیز نیاز دارند حال اگر حافظه های RAM قرار باشد بصورت Dual/Tri یا Quad در کنار یکدیگر قرار گیرند مجبور به اضافه کردن ماژول های بیشتر RAM نیز خواهیم بود. اگر فناوری و طراحی تراشه ها تغییر نکند علاوه بر مشکلات مرتبط با RAM و ارتباط بین دو تراشه مشکلات دیگر نیز وجود خواهد داشت بعنوان مثال هر کدام از تراشه ها قادر به کنترل اسلات های PCIe خود هستند. پورت های SATA, I/O, USB و غیره نیز دچار مشکل خواهند شد.

Computex 2011: ترکیب دو تراشه در یک مادربرد، طرح مفهومی – Asus Danshui

مشخصا مادربردی که Asus در نمایشگاه نشان داد یک طرح مفهومی است و تراشه های آن قادر به برقرای ارتباط با یکدیگر نیستند. ASUS قصد دارد با نمایش این طرح میزان علاقه دیگران به آن را بسنجد تا شاید در آینده امکان ساخت آن فراهم شود.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر
برچسب‌ها: Computex 2011, ترکیب دو تراشه در یک مادربرد, طرح مفهومی – Asus Danshui, دو تراشه در یک مادربرد
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد
اگر با قطعات الکترونیک سر و کار داشته اید و به تعمیر یا بررسی پرداخته اید قطعا می دانید که آی سی ها در یک نگاه ساده در دو نوع TTL ,CMOS در بازار موجود هستند نوع TTL و CMOS این آی سی ها دارای رتبه بندی های مختلفی است که شاید دانستن نام و نحوه نام گذاری آنها برای شما جالب باشد

نوع TTL آن شامل L،LS،S،AS،ALS و F می باشد به طور مثال آی سی مربوط به گیت منطقی AND را در نظر بگیرید این آی سی را شاید بتوانید در بازار با نام های 74L08،74LS08،74S08،74AS08، 74ALS08 و 74F08 بیابید، اگر به یکی از این آی سی ها با دقت نگاه کنید بعد از عبارت 74 شاهد یکی از عبارت های L،LS،S،AS،ALS و F و بعد از آن شماره آی سی را می بینید برای گیت AND بعد از این عبارات 08 را مشاهده می کنید که بیانگر گیت AND است این مطلب راجع به بقیه گیتها و آی سی ها نیز صادق است.


موضوعات مرتبط: مدار مجتمع
برچسب‌ها: آی سی های سری 74, آی سی, سری 74, آیسی سری هفتاد و چهار
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


يکي از مهم‌ترين عناصر سخت‌افزاري در رايانه پس از پردازنده و حافظه اصلي است. از ديسک سخت، به‌منظور ذخيره‌سازي اطلاعات استفاده مي‌شود. اطلاعات مربوط به راه‌اندازي سيستم، برنامه‌ها و داده‌ها، همگي روي ديسک‌سخت ذخيره مي‌شود.
ديسک سخت در سال 1950 اختراع شد. ديسک‌هاي‌سخت اوليه شامل ديسک‌هاي بزرگ با قطر 8/50 سانتيمتر بودند و توان ذخيره‌سازي تنها چند مگابايت را داشتند. با گذشت زمان، ظرفيت ديسک‌هاي‌سخت رشد کردند، به‌طوري که در نيمه دوم دهه 90، ديسک‌هاي‌سخت با ظرفيت 1 گيگابايت به بازار آمد. از سال 2006 کوچک‌ترين ديسک‌سخت براي رايانه‌هاي خانگي 40 گيگابايت ظرفيت داشت. در حال حاضر ظرفيت درايوهاي داخلي 750 گيگابايت و يک ترابايت فراتر مي‌رود.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر
برچسب‌ها: دیسک سخت, Hard Disk, آشنایی با عملکرد هارد دیسک, آموزش, فارسی, آموزش تصویری, نرم افزار, آموزش گام به گام, کتاب, سرزمین, صداهای هارد دیسک مربوط به چیست, چرا دیسک سخت صدا می دهد, علت صداهای هارد دیسک
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد
آموزش میکروکنترلر AVR بر روی موبایل

قابل اجرا در گوشی های سونی اریکسون و نوکیا


موضوعات مرتبط: الکترونیک، مدار مجتمع
برچسب‌ها: آموزش میکروکنترلر AVR, آموزش میکروکنترلر AVR بر روی موبایل, آموزش, میکروکنترلر AVR بر روی موبایل با پسوند jar, آموزش میکروکنترلر AVR بر روی موبایل با پسوند jar
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

شرح و نامگذاری

کانکتورهای D شامل دو یا چند ردیف موازی از سوزن و یا سوکت احاطه شده به شکل فلزی و D شکل هستند و یک سپر که نگهدرنده شکل کلی کانکتور می باشد، و در 2 نوع ساخته می شود
بخشی که شامل مخاطبین پین نامیده می شود اتصال نر یا وصل ، و بخشی که شامل تماس های سوکت رابط است زن و یا سوکت نامیده می شود. سپر سوکت را محکم در داخل خود نگاه می دارد و کار یک محافظ را در مقابل امواج الکترومغناطیس انجام می دهد.
اتصال دهنده D در سال 1952 توسط  ITT کانن اختراع شد . شماره گذاری D ها توسط کانن با استفاده از توسعه به عنوان پیشوند برای سری کامل ، به دنبال نام و اندازه پوسته صورت گرفت.
موضوعات مرتبط: کامپیوتر، الکترونیک
برچسب‌ها: کانکتورهای D, معرفی کانکتورهای D, معرفی کانکتور
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

bbc-4.jpg

گروهي از فيزيكدانان چيني با استفاده از فرايندي موسوم به محاسبه آديابتيك براي شناسايي فاكتورهاي اول شماره 143 توانسته‌اند ركورد پيشين براي يك رايانه كوانتومي 21 را بشكنند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين در حاليست كه هنوز ترديدهايي در مورد ماهيت كوانتومي اين شيوه و پتانسيل آن براي افزايش ميزان وجود دارد.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر
برچسب‌ها: فاكتورگيري عددي, رکورد فاكتورگيري عددي, شکست رکورد فاكتورگيري عددي, رايانه كوانتومي, فاكتورگيري عددي با رايانه كوانتومي, شكست ركورد فاكتورگيري عددي با رايانه كوانتومي
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

روباتيک، علم مطالعه فن آوري مرتبط با طراحي، ساخت و اصول کلي و کاربرد رباتهاست. روباتيک علم و فن آوري ماشينهاي قابل برنامه ريزي، با کاربردهاي عمومي مي باشد برخلاف تصور افسانه اي عمومي از رباتها به عنوان ماشينهاي سيار انسان نما که تقريباً قابليت انجام هر کاري را دارند، بيشتر دستگاههاي روباتيک در مکانهاي ثابتي در کارخانه ها بسته شده اند و در فرايند ساخت با کمک کامپيوتر، اعمال قابل انعطاف، ولي محدودي را انجام مي دهند چنين دستگاهي حداقل شامل يک کامپيوتر براي نظارت بر اعمال و عملکردها و اسباب انجام دهنده عمل مورد نظر، مي باشد. بعضي از رباتها، ماشينهاي مکانيکي نسبتاً ساده اي هستند که کارهاي اختصاصي مانند جوشکاري و يا رنگ افشاني را انجام مي دهند....


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: رباتیک, ربات, مقاله ی رباتیک, مقالات رباتیکی, مقاله ای در مورد ربات ها, مقاله ای در مورد رباتیک
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

اگر اخبار مربوط به روباتها را دنبال می کنید حتما با نام "داوینچی" ربات جراح معروف و پیشرو آشنا هستید. این ربات که از آن برای انجام عمل های جراحی حساس استفاده می شود قابلیت کنترل از راه دو را نیز دارد.

همین موضوع باعث شد که مسوولان ناسا به فکر استفاده دیگری از این ربات جراح بیافتند: تعمیر فضاپیما ها

تعمیر سفینه های فضایی یا اجزای مختلف ایستگاه های فضایی کاری بسیار پرهزینه در عین حال پر ریسک است و نیاز به تربیت فضانوردانی ماهر و جان بر کف دارد، اما اگر بتوانیم این کار سخت را به یک ربات واگذار کنیم چه؟

این سوالی بود که به ذهن متخصصین فضایی ناسا رسید و از آنجایی که یک ربات هنرمند به نام داوینچی حاضر و آماده بود، سوال آنها به زودی پاسخ خود را پیدا کرد. ناسا به سراغ مهندسین روبوتیک پزشکی دانشگاه جانز هاپکیز و دانشگاه ویرجینیای غربی رفت و از آنها خواست تا روبات داوینچی را طوری طراحی و برنامه ریزی کنند که برای انجام کارهای ظریفی در حد بریدن نوارهای پلاستیکی نگهدارنده، بدون آسیب رساندن به دیگر اجزا آماده باشد.

به این ترتیب یک مهندس می تواند روی زمین و پشت دستگاه کنترلی خود لم بدهد و بدون تحمل سختی های سفر به فضا، کار تعمیر یک فضاپیما را به راحتی انجام دهد.

البته فعلا مشکل اساسی که در این زمینه وجود دارد، تاخیر در دریافت و ارسال داده های بین زمین و فضاپیما خواهد بود که مهندسین در حال اندیشیدن چاره ای برای آن هستند. به نظر شما آیا می توان راه حلی برای این مشکل پیدا کرد؟


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: روبات جراح, روبات جراح فضایی, فرستادن ربات جراح به فضا, انتقال ربات جراح به فضا, آیا در فضا ربات وجود خواهد داشت
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


مدارات منابع تغذیه که دانلود خواهید کرد :

- منبع تغذیه سوئیچینگ 3 آمپر 1.8 تا 32 ولت خروجی -- بسیار کم هزینه

- منبع تغذیه سوئیچینگ 4 آمپر با خروجی حفاظت شده 1.8 تا 32 ولت خروجی

- منبع تغذیه با جریان خروجی 5 آمپر ثابت - منبع جریان

- رگولاتور 4 آمپر قابل تنظیم

- شارژر 6 ولت با جریان محدود


موضوعات مرتبط: مدار های الکترونیک
برچسب‌ها: دانلود پروژه منبع تغذیه سوئیچینگ 5 آمپر, دانلود مدار منبع تغذیه قابل تنظیم, دانلود پروژه منابع تغذیه, آموزش ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

کاملا بدیهی است که هیچ چیزی سریع تر از نور حرکت نمی کند. و در حالی که دانشمندان می دانستند که ذرات کوانتومی در سرعت های پایین تر اثر متقابلی بر یکدیگر دارند، اما تا کنون در اندازه گیری این سرعت ناموفق بودند.

اما طبق مقاله منتشره در مجله نیچر، Marc Cheneau در یک آزمایش توانسته حد نهایی سرعت ذرات کوانتومی را با به دام انداختن گاز کوانتوم با اتم ها، درون یک شبکه ی نوری از لیزر متقاطع ، محاسبه نماید.


مهمترین کاربرد این کشف جدید، تهیه مدارک کاملا مورد اعتماد برای کسانی است که در زمینه تئوری کوانتوم فعالیت می کنند. کسانی که بر روی اثبات روابط ویژه اجزا در قلمرو فیزیک کوانتوم تلاش می کنند. این سنجش سرعت نه تنها می تواند در محاسباتی که مربوط به دانش کوانتوم هستند، مورد استفاده قرار گیرد؛ بلکه می تواند به تئوری محدودیت سرعت که توسط گروه Lieb-Robinson bound مطرح شده، اعتبار ویژه ای ببخشد و به آنها کمک می کند تا با اطلاعاتی که درباره حداکثر سرعت اثرات متقابل کوانتوم در مواد مشخص به دست آمده، آزمایشات دقیق تری را برای سنجش درستی و اثبات فرضیه شان طرح ریزی کنند.

در دنیای واقعی این دستاورد می تواند یک پله مهم دیگر برای تحقیقات و توسعه کامپیوتر های کوانتمی با ثبات باشد. دانستن دلایل و قوانین اثری که این ذرات باید از آن پیروی کنند، توسعه ماشین های کوانتومی را بسیار آسان تر می کند.


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: حداکثر سرعت ذرات کوانتومی, دانشمندان حداکثر سرعت ذرات کوانتومی را اندازه گیری, اندازه گیری حداکثر سرعت ذرات کوانتمی, محاسبه ی حداکثر سرعت ذرات کوانتمی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

اگر نیاز به برنامه نویسی یک میکروکنترلر AVR به زبان سی دارید بهترین گزینه برای شما CodeVisionAVR  می باشد . این برنامه در عین حال که یک کامپایلر قدرتمند زبان C می باشد ، یک IDE بسیار عالی برای زبان C محسوب می شود که به برنامه نویس امکان استفاده بهینه از زمان را می دهد . بسیاری از افراد حتی کسانی که رشته کامپیوتر می باشند با این نرم افزار بخوبی آَشنا می باشند . آخرین نسخه این برنامه قدرت بسیار بیشتری پیدا کرده است و از طرفی مشکلات و باگ های قبلی آن برطرف شده است . این برنامه در تمامی نسخه های ویندوز قابل نصب است .

نرم افزار کاملا تست شده است و هیچ مشکلی در آن مشاهده نشده است . همچنین کرک جدید سرعت قابل توجهی نسبت به کرک های دیگر دارد و نرم افزار با آن هنگ نمی کند

مشخصات نسخه جدید :

- پشتیابی از نمایشگر های ال سی دی زیر

- افزایش سرعت نرم افزار

- کاهش حجم کد به میزان 2%

کرک معتبر و پرسرعت برای نسخه استاندارد


موضوعات مرتبط: نرم افزار های کاربردی
برچسب‌ها: دانلود نرم افزار, دانلود الکترونیک, کامپایلر, دانلود کامپایلر, دانلود آخرین, نسخه کد ویژن, دانلود آخرین نسخه CodVision, دانلود CodvisionAVR, دانلود آخرین نسخه CodeVisionAVR, دانلود بهترین کامپایلر
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

محققان دانشگاه new south wales نوع جدیدی از ساعت اتمی را توسعه داده اند که برای کار خود به جای مسیر حرکت الکترون، مدار نوترون اتم را اندازه گیری می کند. این شیوه به نظر می رسد که دقت اندازه گیری را تا ۱۹ رقم افزایش خواهد داد.

 
پروفسور ویکتور فلامبوم می گوید که در این روش با استفاده از لیزر الکترون ها را در یک مسیر مشخص جابجا می کنند و در نتیجه یک حرکت پاندولی نوترون را ایجاد و اندازه گیری می نمایند. او با این روش به ساعت اتمی دست پیدا کرده که حداقل ۱۰۰ برابر دقیق تر از پیشینیان خود است.

ساعت های اتمی قبلی چنان دقتی داشتند که تا ۱۰۰ میلیون سال بدون اشتباه کار می کردند. اما این ساعت فوق دقیق جدید تنها هر ۱۴ میلیارد سال یک بار نیاز به تنظیم دارد. و البته من که هیچ نظری درباره چگونگی تنظیم چنین ساعتی ندارم.


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: ساعت نوترونی, ساعت نوترونی ۱۰۰ بار دقیق تر از ساعت های اتمی, دقیق ترین ساعت های جهان, دقیق ترین ساعت جهان, دقیق تر بودن ساعت نوترونی از ساعت های اتمی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

اگر از حرف و حدیث های مربوط به سال 2012 بگذریم و بتوانیم جهان دو سال بعد را مجسم کنیم، یکی از پیشرفتهای خوبی که می توانیم انتظارش را داشته باشیم، چشم بیونیک است. محققین گروه بینایی Monash از دانشگاه موناش استرالیا امیدوارند که تا سال 2014 از پروژه چشم بیونیک خود بهره برداری کنند. آنها بعد از نتایج مثبت و امیدوارکننده ای که در بررسی های اولیه میکروچیپ بینایی خود به دست آوردند، این نکته را اعلام داشتند.

برخلاف بسیاری از پروژه های دیگر چشم بیونیک، سیستم موناشی ها از خود کره چشم یا سنسورهایی که روی شبکیه کار گذاشته می شوند، استفاده نمی کند و در حقیقت کل کره چشم را دور می زند. در این پروژه یک عینک کار چشم را انجام می دهد. روی این عینکها دوربین کوچکی نصب است که کار شبکیه را انجام می دهد. خب یاد چه چیزی افتادید؟ عینک گوگل راستش را بخواهید ارتباط این پروژه با عینک گوگل برای ما نامشخص است. به خصوص که صاحبان هیچ یک از این دو پروژه، نسبت به پروژه دیگر اظهار نظر خاصی نکرده اند. البته هدف هر کدام از این پروژه ها هم متفاوت به نظر می رسد.

 
اما از قسمت عینک که بگذریم یک پردازنده جیبی هم هست که کار تبدیل داده های ویدئویی به پالسهای الکتریکی را انجام می دهد. خود میکروچیپ بینایی هم مستقیما به قسمت کورتکس بینایی (در عقب مغز) متصل می شود. مجموعه میکروچیپ از ۱۴ قطعه میکروچیپ ۸ در ۸ تشکیل شده که هر کدام حدود نیم میلیون ترانزیستور در خود جای داده اند و ۴۵ الکترود بسیار ظریف دارند که کار دریافت و انتقال تصاویر سیاه و سفید با کیفیت پایین را به قشر بینایی مغز انجام می دهند.

هدف این است که بینایی مصنوعی در فرد ایجاد شود که حداقل بتواند کارآیی معادل عصای سفید یا سگ راهنما را برای نابینایان داشته باشد. البته در مراحل اولیه قرار است از این تکنولوژی در کنار این روشهای سنتی برای نابینایان استفاده شود، اما در نهایت میکروچیپ بینایی قرار است جایگزین تمام روشهای دیگر برای نابینایان شود.


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: چشم بیونیک, تحقق رویای چشم بیونیک, چشم بیونیک تا دو سال آینده, تحقق رویای چشم بیونیک تا دو سال آینده
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد
جدیدترین تکنولوژی مادربردهای روز جهان : سری جدید پردازنده‌‌هاي سندی بریج اینتل وارد بازار شده‌اند و مادربوردهای مخصوص آن‌ها هم با چیپ‌ست X79 رسیده‌اند.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر
برچسب‌ها: مادربورد, مادربرد, بررسی Rampage IV Extrem
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


» کارت گرافیک
هر کارت گرافیک از بخشی به نام واحد پردازنده گرافیک یا GPU تشکیل شده است که برای انجام محاسبات  روی تصاویر در نظر گرفته شده است. در کامپیوترهای اولیه این واحد همراه با CPU بود اما پس از گذشت زمان و زیاد شدن محاسبات گرافیکی واحد جدایی برای این کار تعریف شد به نام کارت گرافیک که شامل GPU و حافظه و قطعات مختص خودش است .


موضوعات مرتبط: کامپیوتر
برچسب‌ها: کارت گرافیک, اطلاعاتی در مورد کارت های گرافیکی, کارت گرافیکی چیست, کارت گرافیکی یعنی چه, کار کارت گرافیکی چیست
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

وقتی تلفن ها سریع تر می شوند، نیاز به کارت حافظه های سریع تر هم به وجود می آید. سامسونگ امروز کارت های میکرو اس دی جدیدی را معرفی کرده که سرعت خواندن اطلاعاتی تا ۸۰ مگابایت در ثانیه دارند. این حافظه که در ظرفیت ۱۶ گیگا بایت ارایه شده، نسبت به مدل های قبلی این شرکت ۴ برابر سرعت بیشتری دارد. البته این شرکت سرعت نوشتن اطلاعات این کارت ها را اعلام نکرده اما گفته این حافظه ها برای تلفن های LTE و مدل هایی که قابلیت فیلمبرداری اچ دی دارند طراحی شده است. تا سرعت مناسب را در اختیار کاربران قرار بدهد.


موضوعات مرتبط: گوشی و موبایل
برچسب‌ها: کارت حافظه فوق سریع میکرو اس دی, کارت حافظه فوق سریع میکرو اس دی برای تلفن های جدید
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


محققان دانشكده فناوري‌هاي نوين دانشگاه تبريز موفق به طراحي و ساخت روبات خزنده هوشمند مجهز به سيستم بينايي ماشين شدند.


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: روبات خزنده, فاضلاب, تبریز, نفت, لوله, شناسایی خرابی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

محققین موسسه Karlsruhe در آلمان موفق شده اند که اطلاعات را با سرعت ۲۶ ترابیت در ثانیه توسط لیزر و با کمک فیبر نوری منتقل کنند.‏


در روش جدید انتقال، اطلاعات توسط ۳۲۵ رنگ نوری مجزا و با سرعت فوق العاده زیاد و آن هم توسط یک لیزر منتقل می شود.‏

یک گیرنده در محل دریافت آنها را بر اساس رنگ های متفاوت شان تشخیص می دهد و بر اساس زمانی های بسیار کوچک بین از راه رسیدن هر کدام از رنگ ها، آنها را تبدیل به صفر و یک می کند. ‏

در نتیجه حالا ما ۳۲۵ کانال ارتباطی با سرعت نور در اختیار داریم که قادر است ۲۶ ترابیت اطلاعات را در ثانیه منتقل کند. به زبان ساده تر با این فناوری می توانید ۷۰۰ دی وی دی ۴.۷ گیگابایتی را تنها در یک ثانیه دانلود کنید!‏

پروفسور Jürg Leuthold می گوید نتیجه کار ما نشان می دهد که ما هنوز با سرحد محدودیت های فیزیکی برای افزایش سرعت فاصله زیادی داریم. بنابراین می توانیم انتظار افزایش سرعت انتقال اطلاعات را تا اعداد فوق العاده ای داشته باشیم.


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: انتقال اطلاعات با سرعت ۲۶ ترابیت در ثانیه توسط محق, انتقال اطلاعات, انتقال اطلاعات با سرعت 26 ترابیت, انتقال اطلاعات با سرعت 26 ترابیت بر ثانیه, کشف انتقال سرعت توسط محققین آلمانی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

درست در زمانی که محققان CERNتمام تلاش شان را به کار بسته اند که با ایجاد یک سیاه چاله در فرانسه دنیا را معدوم کنند!، دانشمندان آزمایشگاه لورنس لیورمور برای خودشان مشغول ساخت ماشین روز رستاخیز هستند: یک لیزر ۱۰ طبقه که ممکن است یک ستاره مینیاتوری در شمال کالیفرنیا ایجاد کند.


ابزار احتراق ملی (NIF) قوی ترین لیزر قابل استفاده در جهان است. هدف از ساخت این اسباب بازی ۳.۵ میلیارد دلاری دستیابی به همجوشی (گداخت) هسته ای در محیط آزمایشگاهی بوده. به شکل تئوری INF باعث تولد یک ستاره کوچک بر روی زمین می شود. این سیستم بیش از ۲۵ برابر هر سیستم لیزر دیگر انرژی مصرف می کند.


۱۹۲ پرتوافکن NIF در یک سوپر سازه ۱۰ طبقه جاسازی شده و از دستگاه های نوسان ساز اصلی که منشا لیزر هستند تا تالار هدف، مساحتی به اندازه ۳ زمین فوتبال را اشغال کرده اند. این پرتوها از میان تقویت کننده ها عبور می کنند و مرحله به مرحله سطح انرژی آنها در زمان تقریبی ۲۵ میلیاردم ثانیه، از حدود یک میلیاردم ژول به بیش از ۴ میلیون ژول (یعنی حدود یک میلیارد درصد!) افزایش می یابد.


در میان تالار مرکزی هم یک گوی (تقریبا اندازه یک بلبرینگ) حاوی هیدروژن درانتظار سرنوشت خود نشسته است. وقتی که ۱۹۲ پرتو تقویت شده به صورت همزمان این هدف را مورد حمله قرار می دهند (ایده ای شبیه متراکم سازی اورانیوم در بمب هسته ای)، هسته های هیدروژن به هم می پیوندندو این کار انرژی قابل توجهی آزاد می کند که بسیار بیشتر از میزان انرژی مورد نیاز برای راه اندازی واکنش است.


به گمانم باید دعا کنیم که انرژی تولیدی آنقدر زیاد نباشد که نتوانند آن را کنترل کنند، اگر نه ممکن است اتفاقی بدتر از سیاه چاله فرضی پروژه سرن در انتظار زمین و ساکنان آن باشد!


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: قوی ترین لیزر, قوی ترین لیزر جهان, لیزری که ستاره می سازد, لیزری با قدرت سخت ستاره, قوی ترین لیزر جهان می تواند روی زمین ستاره کوچکی ب
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

در تلاش های پیش رو برای بهبود کارایی پردازنده ها، کلید اصلی، توانایی کوچک کردن موثر قطعات آنها است. یک ترانزیستور جدید که بر پایه یک اتم بنا شده، ممکن است به افزایش سرعت کار در این زمینه کمک فراوانی کند. این ترانزیستور حتی ممکن است بتواند قانون مور را بشکند.به طور ساده، قانون مور پیشنهاد می کند که تعداد ترانزیستورهایی که می توانند با قیمت معقولی بر روی یک مدار مجتمع یا IC قرار گیرند، تقریبا هر دو سال یک بار دو برابر می شوند. هر چند که ترانزیستور تک اتمی جدیدی که توسط دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا ساخته شده، اولین محصول از این نوع نیست، اما این ترانزیستور اولین محصولی است که ممکن است تغییر واقعی در دنیای محاسباتی که ما می شناسیم داشته باشد.

این ترانزیستور در حقیقت یک اتم فسفر است که بر روی بستری از سیلیکون نصب گردیده که ورودی ویژه ای برای کنترل جریان الکتریکی و اتصالات فلزی برای ولتاژ دارد. چیزی که این ترانزیستور را خاص می کند، این است که فرآیند آن تکرار پذیر بوده و به راحتی می تواند در آینده تجاری سازی شود.

البته هنوز راه درازی تا تجاری سازی این تکنولوژی باقی مانده! مثلا اینکه اتم فسفرمان را باید در دمای منفی ۲۳۵ درجه سانتی گراد نگه داریم تا از جای خود فرار نکند.


موضوعات مرتبط: قطعات الکترونیک
برچسب‌ها: ترانزیستور تک اتمی, ترانزیستور های نازک, ترانزیستور های نازکتر از مو, نازکترین ترانزیستور
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


آی سی های ضبط صدا سری ISD2500  برای کاربرد در  مخابره پیغام الکتریکی 32 تا 64 ثانیه ای  قابل استفاده برای ضبط/ دوباره خوانی ،‌ تک چیپ ، با کیفیت بالا به ارمغان آورده است. قطعه های CMOS شامل یک نوسان ساز تک چیپ، پیش تقویت کننده میکروفون، کنترل بهره اتوماتیک، فیلتر خوش نماسازی ، فیلتر هموارسازی،‌ تقویت کننده بلندگو، و آرایه ذخیره چندگانه جهت چگالی بالا می باشد. بعلاوه،‌ ISD2500 با میکروکنترولر ‌سازگار است و بدین وسیله امکان دریافت پیغام های پیچیده و آدرس دهی فراهم می شود. موارد ضبط شده در سلول های حافظه غیر فرار چیپ ذخیره می شوند  و یک انبار پیغام با قدرت صفر بوجود می آورند. این راه حل تک چیپ منحصر به فرد از طریق تکنولوژی ذخیره سازی چندگانه میسر می باشد. سیگنال های صوتی و صدا به شکل طبیعی خود مستقیما بر روی حافظه  ذخیره می شوند و باعث تولید دوباره صدای نیمه هادی با کیفیت بالا می شوند.


موضوعات مرتبط: مدار مجتمع
برچسب‌ها: آی سی, آی سی مخصوص ضبط, آی سی مخصوص ضبط و پخش صدا, ضبط و پخش صدا, ضبط و پخش صدا توسط آی سی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


سیستم خنک کننده در تجهیزات الکترونیک بسیار حائز اهمیت است . در بازار رایانه - خنک کننده هایی یافت می شوند که قیمت آنها به ۲۰۰ هزار تومان نیز می رسند . پره های زیاد جهت اتلاف دما- استفاده از مایعات خنک کننده مانند یخچال - از دیگر دلایل گران قیمت بودن این تجهیزات هستند . 


موضوعات مرتبط: الکترونیک
برچسب‌ها: سیستم های خنک کننده, سیستم های خنک کننده در تجهیزات الکترونیک, خنک کننده در تجهیزات الکترونیک
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

مجرمان سایبری دیگر مانند قدیم‌ها به ویندوزهای کامپیوتر حمله نمی‌کنند، بلکه توجه خود را به سمت فناوری‌های دیگری معطوف کرده‌اند و تلفن‌های همراه بهترین راه برای حمله به گجت‌های قابل حمل هستند.
به تازگی شواهدی از فیشینگ یا سرقت اطلاعات در موبایل‌ها یافت شده که توانسته‌اند به پسووردها و سایر محتوای شخصی دسترسی پیدا کنند.
پاتریک پیترسون، پژوهشگر ارشد امنیت در سیسکو، بر این عقیده است که تهدیدات امنیتی گوشی‌ های هوشمند و نرم‌افزارهای موبایل در سال ۲۰۱۱ افزایش پیدا کرده‌اند.
او در این مطلب چند راهکار مورد اطمینان برای حفظ امنیت گوشی‌های هوشمندتان را بیان می‌ که در ادامه خواهید دید .

موضوعات مرتبط: گوشی و موبایل
برچسب‌ها: Strategies to increase security smartphone, افزایش امنیت گوشی, امنیت گوشی های هوشمند, مجرمان سایبری, مقالات موبایل, هک گوشی های هوشمند, هکر, پاتریک پیترسون, پژوهشگر ارشد امنیت در سیسکو, گوشی‌
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

ربات


بازو و ابزارهای آن تحت کنترل انسانها هستند و متصدیان کنترل بازو نیز برای کنترل این بازوی روباتیک از نمایشگر رایانه و صفحه کنترلی مشابه کنسولهای بازی استفاده می کنند. به این شکل نقش انسان در انجام ماموریتهای مختلف به کلی حذف نمی شود تنها ایمنی افراد در انجام ماموریتهای خطرناک، برای مثال ماموریتهایی که در نیروگاه های اتمی انجام می گیرند، افزایش پیدا می کند.


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: مار روباتیکی, مار روباتیکی که جان انسانها را نجات می دهد, نجات دادن جان انسان ها توسط مار
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


از طریق پورت سریال شما میتوانید تبادل اطلاعات با avr-microcontroller و كامپیوتر داشته باید. تقریبا همه avr-microcontroller    یک  UART(Universal Asynchronous Reciever/Transmitter)داخلی دارند (ناهنگام‌ همگانی دریافت کننده/فرستنده‌) بر روی خود میکرو کنترلر (برای قبول at1200 attiny و برخی microcontrollers). انتقال اطلاعات از میان  microcontroller و كامپیوتر به صورت سریال و آسنکرون (مختلف‌ الزمان)‌ است, سریال بدان معنی است كه بیت ها یکی پس از دیگری ارسال می شوند , و آسنکرون‌ بدان معنی است كه هیچ علامت‌ زمان‌(Clock) در ابتدا یا انتهای اطلاعات ارسال یا دریافت نمی شوند. یک بایت‌ در 10 بیت ارسال می شود ،1 بیت شروع و 8 بیت اطلاعات و 1 بیت ایست ، همانطور که در شکل زیر می بینید.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر، مدار مجتمع
برچسب‌ها: ارتباط سریال با میکرو کنترلر AVR, ارتباط با میکروکنترلر, ارتباط سریال با میکرو کنترلرAVR از طریق RS232, RS232
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


مقاومت در برابر ضربات هاي جنگجو : ربات سنگين، حرات بالا و ضربه هاي ديگر در رباتهاي جنگجو بسيار مهم و حياتي است.

از اين رباتها بيشتر در مسابقات استفاده مي شود. کنترل اين گونه رباتها بسيار ساده بوده و توسط اهرم فرمان صورت مي گيرد. در مسابقات رباتهاي جنگجو، دو يا چندين ربات در يک محيط بسته قرار ميگيرند و هر کدام با تجهيزات مکانيکي خود مثل اره و چکش و ... مشغول تخريب ديگر رباتها مي شوند. رباتي را که در نهايت بتواند تمام رباتهاي ديگر را از بين ببرد به عنوان بهترين ربات شناخته ميشود.


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: ربات جنگجو, آشنایی با ربات جنگجو, مسابقات ربات جنگجو, قوانین مسابقات ربات جنگجو, ربات های جنگجو
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


ابتدا به بررسی سیستمی می‌پردازیم كه از خصوصیت Dual Channel پشتیبانی نمی‌كند (یك سیستم تك كاناله Single Channel). زمانی‌كه می‌گوییم عرض باس حافظه 64 بیت است، این موضوع به این معنی است كه بین كنترلر حافظه و درگاه‌های حافظه 64 عدد سیم وجود دارد. به عبارت ساده‌تر كنترلر حافظه توسط 64 عدد سیم به سوكت‌های حافظه متصل شده است. این سیم‌ها از D0 تا D63 نامگذاری می‌شوند.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر
برچسب‌ها: نگاهی به فناوری Dual Channel, فناوری Dual Channel, Dual Channel
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

 پروژه های شامل انواع خاص مکانیزم ها، طراح نیاز دارد مداری را به کار گیرد که یک رله را، نه در لحظه ای که تغذیه برقرار شود بلکه پس از یک تأخیر چند ثانیه ای، ببندد. به عنوان مثال، ممکن است که یک روبوت پیش از فعال شدن مکانیزم توقف نیاز به تکمیل یک حرکت خاص داشته باشد. بلوک نشان داده شده را می توان برای این منظور استفاده کرد.

رله به کار رفته می تواند هر نوع رله با ولتاژ بین 6V تا 15V و جریان سیم پیچ کمتر از 50mA باشد. ترانزیستور استفاده شده BC548,2N2222 یا هر ترانزیستور همه منظوره NPN است.

مقدار تأخیر با توجه به ثابت زمانی RC بدست می آید و می توان این مقدار را در محدوده 0.5 تا 10 ثانیه تنظیم کرد. تنظیم این مدار برای مقادیر بزرگتر تأخیر، بحرانی می باشد، چرا که این مقادیر به مقدار نشت خازن و بهره ترانزیستور بستگی دارد. برای حصول مقادیر تأخیر بزرگتر، از مدار های دیگر ارائه شده در این سایت استفاده نمایید.

رله تاخیری ( رله پس از گذشت زمان مشخصی به کار می افتد )


موضوعات مرتبط: رباتیک، قطعات الکترونیک
برچسب‌ها: رله, رله ی تاخیری, رله ی تاخیری چیست, رله ی تاخیری یهنی چه
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

نانو سیم

شاید هنوز ساخت تراشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کامپیوتری که برای ایجاد سرعت محاسباتی بالا به جای جریان الکتریسیته از نور استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، تشخیص انواع سرطان و سایر بیماریهای پیچیده فقط با گرفتن یک قطره خون، بهبود و اصلاح کارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هوشمند و نمایشگرهای LCD ؛ تنها یک رویا برایمان باشد و این مسائل را غیر واقعی جلوه دهد اما محققین آینده قادر خواهند بود تمام این رویاها را به حقیقت تبدیل کنند و دنیایی جدید از ارتباطات و تکنولوژی را بواسطه معجزه نانوسیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به ارمغان آورند.


موضوعات مرتبط: نانو
برچسب‌ها: نانو سیم چیست, نانو سیم, نانو سیم یعنی چه, عکس نانو سیم
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


طبق تحقیقات محققان دانشگاه انگلیس، وضعیت هوای اطراف ساحل بر سیگنال‌های موبایل تأثیر می‌گذارد.

به گزارش سایت خبری cellular-news، به گفته این محققان سیگنال‌های موبایل و امواج رادیویی در بعضی ساعات شبانه روز بسیار قوی‌تر هستند و با سرعت و وضوح بیشتری می‌توانند مسافت طولانی‌تری را بدون مداخله در سیستم‌های دیگر طی کنند.

وقتی امواج رادیویی مسیر طولانی را در امتداد دریا طی می‌کنند، تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار می‌گیرند اما در ساعاتی مانند اواخر عصر و یا اوایل شب این تغییرات کمتر به چشم می‌خورد.
منبع: gsm.ir


موضوعات مرتبط: گوشی و موبایل
برچسب‌ها: تأثیر هوای ساحلی بر سیگنال‌های موبایل, هوای ساحلی و تاثیر آن بر موبایل, تاثیر هوای ساحای بر روی موبایل
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

امواج فروسرخ یا به عبارتی اشعه مادون قرمز در علم فیزیک به قسمی از طیف پرتوهای الکترومغناطیسی اطلاق می‌گردد که دامنه طول موج آنها از بالای نور سرخ مرئی آغاز و تا امواج غیرمرئی ریزموج یا مایکروویو را دربر می‌گیرند.

* دامنه طول اینگونه امواج تقریبا بین ۱ میلی متر تا ۷۵۰ نانومتر (معادل ۷۸۰۰-۱۵۰۰۰۰۰ آنگستروم )متغیر بوده بنابراین کوتاه تر از امواج رادیوئی مرسوم طبقه بندی می‌گردند.


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: فروسرخ, مادون قرمز, Infrared
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

» مقدمه

در تاریخ بشر مثال های مکانیکی زیادی برای کامپیوتر ها وجود دارد ، اولین کامپیوتر های الکترونیکی در اواسط قرن بیستم بین سالهای (1940-1945) ساخته شدند . اندازه آنها بسیار بزرگ و به اندازه اتاق های بزرگ بودند و به اندازه صدها کامپیوتر امروزی برق مصرف می کردند. کامپیوتر های امروزی بر پایه مدارهای مجتمع پایه ریزی شده اند و میلیونها بار از کامپیوترهای اولیه سریعتر و کارآمدتر هستند و فضای بسیار کمی را نسبت به آنها اشغال می کنند . قابلیت ذخیره و بکارگیری عملی لیستی از برنامه ها (Programs) کامپیوترها را نسبت به ماشین حساب ها هوشمندتر ساخته است.


موضوعات مرتبط: کامپیوتر، مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: تاریخچه کامپیوتر, کامپیوتر, تاریخچه ی رایانه, رایانه
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

در این آموزش گام به گام شما با نحوه پروگرم کردن میکروکنترلر ها سری avr در نرم افزارBASCOM-AVR آشنایی بیشتری پیدا می کنید.


موضوعات مرتبط: الکترونیک، مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: پروگرم کردن برنامه, پروگرام کردن برنامه, پروگرم کردن برنامه بر روی میکروکنترلر AVR, پروگرم کردن برنامه بر روی میکروکنترلرAVR در نرم اف, AVR
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

این نرم افزار قوی ترین نرم افزار شبیه سازی الکترونیک می باشد که 90% کارایی بالای آن در شبیه سازی IC های قابل برنامه نویسی یا همان میکروکنترلر ها از جمله میکرو کنترلر های AVR , PIC می باشد . تمامی افرادی که کمی با الکترونیک آشنا باشند این نرم افزار را به خوبی می شناسند و نیازی به معرفی ندارد . نرم افزار Proteuse  دارای 2 بخش می باشد . بخش اول طراحی مدار ها و شبیه سازی آن و بخش دیگر طراحی پشت فیبر برای مدار ها .

با این نرم افزار می توانید مداری را طراحی و اجرای آنرا شبیه سازی کنید. در هنگام شبیه سازی می توانید عوامل تاثیر گذار محیط واقعی مثل دمای اتاق را هم اعمال کنید و یا دمای خازن را برای ولتاژهای مختلف مشاهده کنید. رسم نمودارها، وجود دستگاه هایی مثل اسلسکوپ و ... از امکانات ارزشمند این نرم افزارند.

وجود چندین مثال آماده (مثل شبیه سازی کامپیوتر Z80 یا طراحی گیم به صورت سخت افزاری و ... ) از ویژگی های جالب این نرم افزار هست.

محیط این برنامه ساده بوده و این باعث افزایش سرعت طراحی می شود. از دیگر امکانات نرم افزار این است که حتی بعد از طراحی می توانید حالت سه بعدی آن را هم مشاهده کنید.

در این نرم افزار براحتی و در عین سادگی میتوانید تمام قطعات الکترونیکی را پیدا کنید و مدارات خود را با ان ببندید هم چنین اگر برنامه نویس هستید می توانید برنامه های خود را که برای کار با میکرو کنترلر ها نوشته اید را در آن اجرا کنید و از کم و کیف و مشکلات برنامه خود آشنا شوید.

نرم افزار Proteuse در نسخه جدید المانهای زیادی اضافه کرده ، همچنین سرعت اجرای برنامه های در این نسخه افزایش بسیار زیادی پیدا کرده است . این برنامه به خاطر شبیه سازی فوق العاده قوی و دارا بودن تمامی IC های قابل برنامه ریزی معروف شده است . اگر تا حالا این برنامه را امتحان نکرده اید حتما دانلود کنید و با این برنامه قدرتمند آشنا شوید . همچنین در این نسخه خاصیتی اضافه شده که در صورت نصب بودن آخرین نسخه درایور کارت گرافیک شما برنامه نمایش المانها را بصورت بسیار زیبا و شیشه ای به شما نمایش می دهد. اکثر باگ ها و اشکلات برنامه برای نصب در ویندوز 7 و ویستا نیز رفع شده است .

نحوه کرک کردن :

اگر قبلا برنامه رو نصب کرده اید حذف کنید

سپس مجددا شروع به نصب کنید

در حین نصب از شما لایسنس می خواهد که در پوشه ی کرک یک لایسنس وجود دارد

بعد از اتمام نصب:

فایل  LXK Proteus 7.8 SP2 ENG v1.0.1.exe را از پوشه کرک به پوشه نصب کپی کنید

و آنرا اجرا کنید و در آن پوشه نصب پروتیوس را به طور صحیح انتخاب کنید( در ویندوز 7 و ویستا باید روی فایل کلیک راست کرده و گزینه run as admin را بزنید )

سپس دکمه update را بزنید.


موضوعات مرتبط: نرم افزار های کاربردی
برچسب‌ها: p, proteus professional 7, 8 دانلود, دانلود نرم افزار پروتیوس, دانلود نرم افزار پروتئوس, دانلود آخرین نسخه از برنامه پروتیوس, دانلود پروتیوس 7, 8, دانلود Proteus آخرین نسخه, دانلود بهترین
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

برای برنامه نویسی میکرو کنترلرها دو زبان وجود دارد که خیلی پر استفاده هستند ، زبان بیسیک و زبان C . برای هر کدام از زبان ها نیز یک کامپایلر ساخته شده است . بهترین کامپایلر زبان بیسیک نرم افزار BascomAVR است . بهترین کامپایلر زبان C نیز نرم افزار CodVision می باشد . این نسخه به همراه صدها مثال برنامه متنوع در زمینه های مختلف همراه است همچنین این نسخه نسخه FullVersion می باشد و هیچگونه محدودیت استفاده ندارد .

از امکانات اضافه شده در این نسخه پشتیبانی کامل ورسمی از میکروکنترلر های سری xmega  میباشد و اضافه شدن کتابخانه و دستورات مورد نیاز جهت استفاده از این میکروکنترلر ها از جمله دستورات مربوط به مبدل دیجیتال به آنالوگ dac میباشد. بسیاری از مشکلات نسخه قبلی در این نسخه مرتفع شده است از جمله پشتیبانی از پروگرمر ها و چیپ های جدید. بسکام با ویندوز ویستا و Seven سازگاری کامل دارد و محصول سال 2010 شرکت MCS است .

روش فعال سازی :

بعد از دانلود فایل و نصب آن فایل bscavrl.dll را در محل نصب بسکام جایگذاری (paste) کنید .


موضوعات مرتبط: نرم افزار های کاربردی
برچسب‌ها: دانلود آخرین نسخه بسکام, دانلود بسکام با لینک مستقیم, دانلود نرم افزار بسکام, دانلود کامپایلر بسکام, دانلود کامپایلر بیسیک, دانلود Bascom AVR, دانلود BascomAVR, دانلود BascomAVR 1, 11, 9, 8, دانلو
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


رباتهاي انسان نماي جامعه پذير يك انتقال مهيج و وسوسه كننده در مسير تفكر درمورد كنترل رباتهاي خودگردان (autonomous) القا مي­كند. رباتهاي خودگردان كه تا حد ممكن براي فعاليت مستقل و دور از كنترل انسان طراحي مي­شوند، انجام امور خطرناك و در شرايط بحرانزا  را انجام مي­دهند. بهرحال يك حوزه كاربردي جديد (خانه داري، سرگرمي، مراقبتهاي بهداشتي و...) باعث توسعه رباتهايي شد كه توانايي تعامل و همكاري با افراد داشته باشند و در زندگي روزمره آنها نقش بازي كنند.


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: آشنايي با ربات Kismet, ربات Kismet, Kismet
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


نرم افزار Design Explorer ۹۹ SE محصول شرکت Protel است که در صنعت بیشتر با نام Protel شناخته شده است. این نرم افزار ابزاری حرفه ای برای طراحی فیبر مدار چاپی میباشد . صنعت طراحی PCB در ایران بر پایه این نرم افزار استوار است و بیش از ۹۹ درصد شرکتها و کارخانجات و کارگاهها از این نرم افزار استفاده می کنند حتی اکثر شرکت های فعال در زمینه صنعت الکترونیک مسلط بودن به این نرم افزار را جزو شرایط استخدام نیروی کار خود قرار میدهند پس یادگیری این نرم افزار و طراحی به کمک آن جزو الزامات برای یک دانشجوی برق یا کسی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند ، میباشد. با اینکه نسخه جدید این نرم افزار آمده است ولی متاسفانه در دانشگاه ها و مراکز آموزشی هنوز با این نسخه آموزش داده می شود .
مراحل طراحی یک مدار چاپی به کمک پروتل :
  • ایجاد فضای کار و فایلهای موردنظر در پروتل
  • جستجو و انتخاب قطعات مدار مورد نظر از کتابخانه نرم افزار
  • چیدن قطعات مدار در داخل فضای طراحی
  • وصل کردن قطعات به یکدیگر با توجه به نقشه
  • ایجاد نت لیست از مدار مورد نظر ( اتصال اولیه و موقت بین قطعات )
  • انتخاب و تعیین تعداد لایه های مورد نیاز در مدار
  • مشخص نمودن محدوده و اندازه مدار و چیدن فوت پرینت قطعات در جاهای مناسب بورد
  • وصل کردن قطعات به یکدیگر با استفاده از ترک ها که به دو صورت دستی و اتوماتیک قابل اجراست
  • بازرسی نهایی مدار به منظور جلوگیری از بروز خطا و اشتباه
  • مشاهده سه بعدی مدار طراحی شده به منظور مجسم نمودن درستی جایگذاری قطعات
اگر قصد دارید یک برد چند لایه طراحی کنید ما به شما توصیه می کنیم از این برنامه استفاده کنید .موضوعات مرتبط: نرم افزار های کاربردی
برچسب‌ها: Protel 99‌ SE, دانلود نرم افزار Protel 99‌ SE, نرم افزار Protel 99‌ SE, دانلود نرم افزار طراحی, دانلود نرم افزار طراحی PCB
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


با امید به اینکه اولین آزمایش را با موفقیت انجام دادید ، میریم سراغ آزمایش دوم که اتصال یک سون سگمنت به میکرو کنترلر و ساختن یک شمارنده هست . البته سون سگمنتی که من در لیست قطعات مورد نیاز آورده بودم از نوع 4 تایی مالتی پلکس شده هست و لازم میدونم تا قبل از اینکه به سراغ مطالب بعدی بریم مختصری در مورد تکنیک مالتی پلکس برای روشن کردن چندین سون سگمنت روی یک مسیر a ،b ،c ،d ،e ،f و g مشترک توضیح بدم .


موضوعات مرتبط: پروژه های الکترونیک
برچسب‌ها: اتصال سون سگمنت به میکروکنترلر, اتصال سون سگمنت, سون سگمنت, سون سگمنت به میکروکنترلر
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


آشکار سازی زیر دریایی ها توسط انواع مختلفی از سنسور ها صورت می گیرد. هر سنسور سیستم مخصوص به خود را دارد که به صورت خاصی آشکار سازی می نماید. برخی از این سنسورها با هم استفاده می شوند تا نتیجه نهایی را بهبود بدهند. سنسورهای هوایی ASW به 2 نوع  تقسیم می شوند : بر پایه صوت(acoustic)  و بدون نیاز به صوت(non-acoustic) .


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: سنسورهای هوشیار, سنسورهای هوشیار نظامی, ASW ها, ASW, سنسور ASW
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


میکروکنترلر شرکت ATMEL با نام ATMEGA 128 که از خانواده میکروکنترلر های AVR است و بسیار سریع و با توان کنترلی بالا است و می تواند ورودی و خروجی های بالایی را کنترل نماید.


موضوعات مرتبط: مدار مجتمع
برچسب‌ها: میکروکنترلر ATMEGA 128, ATMEGA 128, میکروکنترلر
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

با قطعات وسایل قدیمی می توانید کاردستی بسازید .
تجهیزات قدیمی دارای سرب و جیوه هستند که بسیار سمی و خطرناکند  پس مراقب باشید !!!


موضوعات مرتبط: الکترونیک، فیبر مدار چاپی، مدار های الکترونیک
برچسب‌ها: کفش الکترونیکی, کاردستی الکترونیکی, کفش با مدار های الکترونیکی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاددر پی بروز زلزله و سونامی هولناک اخیر در ژاپن و برجاگذاشتن ویرانی‌های عظیم و صدها کشته و مفقود، فناوری مدرن این کشور برای ردیابی بازماندگان فاجعه و تعدیل خسارات تا جای ممکن به کمک آنها آمده است
 
 زلزله شناسان همچنان از پیشگویی زمین‌لرزه حتی در بازه‌های زمانی طولانی ناتوانند بنابراین بهترین کار ممکن در حال حاضر توسعه تاکتیک‌های جست‌وجو و نجات پس از زلزله است.


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: ربات, ربات انسان یاب, ربات ژاپنی, ربات انسان یاب ژاپنی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

حروف اختصاری IC از دو کلمه انگلیسی integrated circuit به معنی مدار مجتمع گرفته شده است. پیش از اخترا ع IC ،مدارهای الکترونیکی ازتعداد زیادی قطعه یا المان الکتریکی تشکیل می شدند. این مدارات فضای زیادی را اشغال می کردند و توان الکتریکی بالایی نیز مصرف می کردند. و این، امکان بوجود آمدن نقص و عیب در مدار را افزایش می داد. همچنین سرعت پایینی هم داشتند. IC ، تعداد زیادی عناصر الکتریکی را که بیشتر آنها ترانزیستور هستند، در یک فضای کوچک درون خود جای داده است و همین پدیده است که باعث شده امروزه دستگاه های الکترونیکی کاربرد چشمگیری در همه جا و در همه زمینه ها داشته باشند.


موضوعات مرتبط: مدار مجتمع
برچسب‌ها: IC, IC چیست, IC یعنی چه
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

بطوركلی ازمهمترین زمینه های كاربد GPS می توان به مواردزیر اشاه كرد.

 الف: درزمینه های نظامی

ب: كاربرد های نقشه برداری

ج: كاربردهای تجاری

د: كاربردهای همگانی


موضوعات مرتبط: الکترونیک، مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: GPS, GPS چیست, کاربرد های GPS
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


فلیپ فلاپ ها یا فلاگ ها حافظه های میانی در plc می باشند که می توانند خود بعنوان کنترل در خروجی یا اینکه خروجی آنها بعنوان ورودی یک گیت یا فلاگ دیگر باشد.
استفاده از فلاگ ها برای بهبود بخشیدن سرعت اجرای برنامه های plc بوده و وقفه های برنامه را کاهش می دهند.
مشخصه فلاگ ها در plc های S5 با F و در plc های سری S7 با حرف M می باشد.که F نماینده حرف اول فلیپ فلاپ و M هم مشخصه مموری یا حافظه می باشد.
فلیپ فلاپ ها های مورد استفاده در پی ال سی را می توان از نوع RS بر شمرد با همان تعاریفی که در در دیجیتال دارند یعنی با دادن یک منطقی به ورودی S ست شده و با قطع ورودی خروجی همچنان یک باقی می ماند و با دادن یک منطقی به ورودی R یا ریست خروجی تغییر حالت داده و صفر می گردد.
در واقع براحتی می توان همان مدار دایم کار که با کنتاکتور و با استفاده از تیغه های کمکی برای دایم کار کردن آن استفاده می کردیم با استفاده از فلاگ ها آن را طراحی نماییم.


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: فلیپ فلاپ ها در plc, plc, فیلیپ فلاپ ها
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


درتمامی تأسیسات الكتریكی، بخصوص تأسیسات فشارقوی ،زمین كردن یكی ازمهم ترین واساسی ترین اقدامی است كه برای رفاه وسلامتی واصولا ادامه زندگی اشخاصی كه به نحوی بااین پست هادرتماس هستندوحتی در خارج از پست دررفت وآمد می باشند، باید بادقت هرچه تمام تروباتوجه به قواعد وقوانینی كه بدین منظورتحریر شده است انجام می گیرد.
درتأسیسات برقی دونوع زمین كردن وجود دارد كه مایكی را « زمین كردن حفاظتی » ودیگری را«زمین كردن الكتریكی » می نامیم .


موضوعات مرتبط: برق و الکتریک
برچسب‌ها: صفر کردن, زمین کردن, صفر کردن در تاسیسات الکتریکی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


این آقا وقتی فهمید که سیستم بازوی رباتی مرکز فضایی آلمان چنان عکس العمل طبیعی نشان می دهد که کار با چکش را هم یاد گرفته، با یک چوب به سراغ ربات بیچاره رفت تا ببیند ربات ها برای شورش خونبار بر علیه انسانها چقدر آماده هستند. تمام کاری که شبیه سازی شد، این بود که نحوه عکس العمل و میزان دوام و پایداری این دستگاه مکانیکی ارزیابی شود

اما این ربات حتی بعد از یک ضربه سریع و محکم هم، بدون مشکل کار عادی اش را انجام می دهد. این دست مکانیکی از ۵۲ موتور و تعدادی تاندون مصنوعی بسیار قوی تشکیل شده است. این مرکز به تازگی به یکی از این دست های آهنی شیوه استفاده از چکش را هم آموزش داده بود

در انگجت می توانید ویدیوی حمله به دست رباتی با چوب بیس بال را ببینید. به گمانم بازوی آهنی را می توان اولین عضو شبکه کامپیوتری اسکای نت برای مقابله با انسان ها دانست.


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: ربات, بازو های متحرک, بازو های رباتیک, بازو های هوشمند, بازوی رباتی که رفتارهای انسانی را برای حمله متقابل
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


در کار گروهی بین دانشگاه شهر توکیو و موسسه تکنولوژی ایتالیا، يک ربات کوچک انسان نما ساخته شده که می تواند در کلاس درس نوشته های روی تخته وايت برد را پاک کند.

 

این ربات که Fujitsu's HOAP-2 نام دارد با قدی نسبتا کوتاه، دارای دو بازو، دو ساعد و دو پا است. این قطعات با داشتن مفاصلی به راحتی می توانند حرکت کنند.

تنها کافی است که یک تخته پاک کن به دست این ربات وصل شده و مقابل یک تخته وایت برد بیاستد. پس از مکان یابی کلمات و اشکال کشیده شده روی تخته، با حرکت دادن دست خود آنها را پاک می کند.

يک حسگر نیروی گشتاور(چرخشی) در مچ دست این ربات تعبیه شده است. کار این حسگر ثبت الگو های چرخش مچ ربات در حين حرکت دادن تخته پاک کن و عکس العمل نيروی های وارد شده است.

پاهای اين ربات نيز به کمک یک الگوريتم تعادلی خاص امکان ایستادن و حرکت دادن دست را برای پاک کردن تخته فراهم می کنند.این ربات در لابراتوار TCU ساخته شده و در حال آزمایش است.

شاید نمونه های پيشرفته تر اين ربات بتوانند روزی در تميز کردن شيشه ها و گردگیری خانه به انسان کمک کنند.

این هم عکسی از این ربات باهوش


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: ربات, ربات تخته پاک کن, ربات پاک کن, تخته پاک کن
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد

محققین انجمن بین المللی کشاورزی و غذا در ژاپن رباتی را طراحی کرده اند که می تواند در چيدن میوه توت فرنگی کمک کند.


عملکرد اين ربات به گونه ای است که می تواند از ميان توت فرنگی های آويزان به يک بوته، توت فرنگی رسيده و قرمز را مکان یابی کرده و آن را بچيند. ربات این کار را با کمک يک جفت دوربين سه بعد انجام می دهد. همچنين به کمک نرم افزاری رنگ آن را می سنجد و اگر محصول 80% قرمز شده باشد آن را برای چيدن انتخاب می کند.


این کار در نهايت دقت و ظرافت انجام می گيرد و توت فرنگی های رسیده و قرمز بعد از چيدن در صندوقی با نظم و ترتیب چيده می شوند. این ربات فعلا فقط توت فرنگی میچیند اما سخت افزار و نرم افزار اين ربات قابل تعمیم برای چیدن ديگر میوه ها نیز هست. بنابراین در آینده یک ربات برداشت گر خواهیم داشت که قادر است از پس هر باغی بر بیاید.

چیدن هر توت فرنگی برای اين ربات 9 ثانیه زمان می برد و می تواند زمان برداشت محصول را تا 40% کاهش دهد. اين ربات فعلا در حال بررسی و آزمايش توسط کشاورزان است تا راندمان کاری آن با انسان در زمینه چيدن توت فرنگی مقایسه شود.موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: ربات, ربات کارگر, رباتی که در برداشت محصول کمک می کند
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


داروینوپ نام روبوتی است که می تواند یک پلتفرم خاص برای توسعه دهندگان روباتیک محسوب شود. اینک نسل جدید این نوع روبات ها که امکان برنامه ریزی شدن دارند؛ در شرف عرضه به بازار هستند و اطلاعات جدیدی از آن ها منتشر شده است. یک کمپانی کره ای که در زمینه روبوتیک فعالیت می کند، نرم افزار لازم برای برنامه نویسی اپن سورس، بعلاوه راهنما و نقشه ساخت و ... را در دسترس قرار داده است. همچنین ربات های کاملا مونتاژ شده از این نوع را هم به فروش می رساند.

اما در مورد داروینوپ (DARwin-OP) باید بدانید که در کنفرانس جهانی ربات های انسان نما رونمایی شده بود. اگر از مشخصات سخت افزاری آن می پرسید؛ این ربات کوچک از یک پردازنده 1.6 گیگاهرتزی اتم اینتل استفاده می کند و یک حافظه4 گیگابایتی اس اس دی. استفاده از 2 گیگابایت رم و وای فای هم مزید بر علت شده اند تا سخت افزار این ربات در حد خوب و مناسبی باشد.

گفتیم کوچک، اما خیلی هم آن را کوچک حساب نکنید چون اگر آن را در بین ربات های انسان نما بررسی کنیم؛ می بینیم که با قد 17.9 اینچی، جزء ربات های بلند قد محسوب می گردد! داروینوپ با قیمت 9600 دلار برای دانشگاه ها ارسال می شود و البته قیمت خرده فروشی آن گران تر بوده و به 12000 دلار می رسد. با تمام این ها به نظر می رسد که این ربات می تواند با سخت افزار خوب و اپن سورس بودن، قیمت خود را توجیه کند.

اگر این ربات قابل برنامه ریزی، دست شما بود، چه کار هایی با آن می کردید؟ می توانید در بخش نظرات در مورد این موضوع صحبت کنید.


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: ربات, داروینوپ, ربات داروینوپ, ربات شخصی
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


دوست داشتید معلم شما هم ربات بود؟ این کاری است که در کره جنوبی به صورت آزمایشی آغاز شده. رباتی به نام Engkey توسط طراحان انستیتو علوم و تکنولوژی کره طراحی شده است تا در نقش معلم زبان انگلیسی در دوره ابتدایی کار کند. هم اکنون ۲۹ ربات معلم در ۲۱ مدرسه مختلف کار تدریس به دانش آموزان را بر عهده دارند.


موضوعات مرتبط: رباتیک
برچسب‌ها: ربات معلم, ربات مدرس, ربات
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


یکی از مهمترین و پرکاربردترین قطعات در صنعت الکترونیک ، کریستال های کوارتزه که البته کارشون هم بسیار مهم و قابل تقدیر است.

اساساً کریستالها دو خاصیت مهم رو میتونن داشته باشن ؛ یکی خاصیت پیزو الکتریک و دیگری خاصیت پیرو الکتریک


موضوعات مرتبط: قطعات الکترونیک
برچسب‌ها: کریستال, کریستال چیست, کریستال یعنی چه, کریستال چگونه کار می کند
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


رصدخانه اشعه ایکس Chandra در ارتفاع بسیار بالای زمین در چرخش است و با دقت بسیار زیاد به تاریکترین نقاط فضا می نگرد. با جستجوی ترسناک ترین و با شکوه ترین جلوه های گیتی، این تلسکوپ برجسته، آنچه چشمان ما قادر به دیدنش نیست را آشکار می سازد و ما را به آنسوی روشنایی ها می برد.

Chandra بهترین عملیات اختر شناسی اشعه ایکس ناساست. پنجره ای به جهانی باز می کند که قدرتمندترین پدیده ها در تاریکی می درخشند.


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: ماورای نور, ماورا, نور, ماورای نور چیست, ماورای نور یعنی چه
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


قرائت کنتور و ثبت مصرف برق مشتریان به روشهای متداول کاری است وقت گیر، خسته کننده و توام با خطا که از دغدغه های اصلی هر شرکت توزیع برق به حساب می آید.Automatic Meter Reading) AMR) یا قرائت خودکار کنتور راه کاری است برای حل این معضل….


موضوعات مرتبط: مقالات علمی و الکترونیکی
برچسب‌ها: AMR, DCU, Data Collector Unit, LDCU, Local Data Collector Unit, قرائت کنتور برق از راه دور
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژاد


اگر بخواهید مدار خود را بر روی برد بورد پیاده سازی کنید.متوجه خواهید شد که پایه های این سنسور از سوراخ های موجود در برد بورد خیلی بزرگتر است.این سنسور ۶ پایه دارد.۶ عدد تکه سیم مسی را که هر کدام در حدود ۱ تا ۲ سانتی متر هستند به این پا یه ها لحیم کنید.برای بهتر لحیم شدن این سیم های مسی به پای های سنسور از روغن لحیم استفاده کنید. پس از مرحله لحیم کردن، این سنسور را به گونه ای بر روی برد بورد قرار دهید که این پایه ها با یکدیگر ارتباط پیدا نکند.


موضوعات مرتبط: قطعات الکترونیک، مدار های الکترونیک
برچسب‌ها: TGS, 813, سنسور TGS, سنسور گاز, هشدار دهنده گاز
تاريخ :
نويسنده : کیوان صادقی نژادمقدمه: هدف از انجام این تحقیق بررسی سیر تحقیقات انجام شده با موضوع ژنراتورها(ساختمان و اساس کار و سیر تکاملی ژنراتوها بخصوص ژنراتور های سنکرون ) است . به این منظور ، بررسی مقالات منتشر شده که با این موضوع مرتبط بودند و جمع آوری خلاصه مطالبی از منابع صورت گرفت و بعد چکیده آنها استخراج شد.


موضوعات مرتبط: برق و الکتریک
برچسب‌ها: ژنراتور, ژنراتور چیست, ژنراتور چگونه کار می کند, چگونگی کار کرد ژنراتور

آخرين مطالب